1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Чи можливе збільшення участі Росії в сирійській війні

Роман Гончаренко, Нік Мартін9 вересня 2015 р.

ЗМІ рясніють повідомленнями про можливе розширення російської військової присутності в Сирії. Експерти розповіли DW про можливість відправки російських військ на допомогу Башару Ассаду.

https://p.dw.com/p/1GTRu
Російський військовий корабель у сирійському порту Тартус, 2012 рік
Російський військовий корабель у сирійському порту Тартус, 2012 рікФото: picture alliance/dpa/Sana

Прес-секретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков обрав формулювання, яке не можна назвати однозначним спростуванням. "Я не володію такою інформацією", - сказав 7 вересня Пєсков, відповідаючи в Москві на запитання журналіста про збільшення російської військової допомоги Сирії. За словами самого Путіна, Росія розглядає різні варіанти. Участь російських військових у боротьбі з джихадистським угрупованням "Ісламська держава" (ІД) "поки... на порядку денному не стоїть", - зазначив Путін наприкінці минулого тижня.

Керрі висловлює занепокоєння

Світові ЗМІ продовжують обговорювати цю тему, хоча прямих доказів досі ніхто не надав. "Те, що там перебувають російські військові - абсолютно нормально, - сказав DW експерт з Близького Сходу Московського Центру Карнегі Олексій Малашенко. - Вони там перебувають з 1955 року, працюють за різними напрямками, тим більше, що вся техніка - наша, її потрібно обслуговувати".

Росія і Сирія - давні партнери. У сирійському порту Тартус Росія утримує пункт матеріально-технічного забезпечення свого військово-морського флоту. З початку громадянської війни в Сирії в 2011 році РФ, крім політичної підтримки Асада, розширила постачання до Сирії сучасних озброєнь. У серпні турецька преса писала про імовірне надання Дамаску шести винищувачів МіГ-31. Російський виробник ці повідомлення спростував.

Башар Асад та Володимир Путін, 2006 рік
Башар Асад та Володимир Путін, 2006 рікФото: dapd

У будь-якому випадку, США визнали за необхідне застерегти Росію від можливого військового втручання у сирійський конфлікт. Держсекретар Сполучених Штатів Джон Керрі під час телефонної розмови з главою російського МЗС Сергієм Лавровим заявив, що військове втручання Росії ускладнить ситуацію в Сирії.

Росія ризикує проігнорувати власний досвід

Російський військовий експерт Олександр Гольц
Російський військовий експерт Олександр ГольцФото: DW

Опитані DW експерти сумніваються, що Росія вже воює з ІД на боці військ сирійського президента Башара Ассада. Про це говорить і Олексій Малашенко, і московський військовий експерт Олександр Гольц: "Жодних істотних доказів немає". Проте Гольц не виключає такого розвитку подій. "Якщо врахувати, що в Росії всі рішення приймає одна людина, може бути все, що завгодно", - наголошує він. На думку експерта, військове втручання Росії в конфлікт у Сирії мало б сенс лише в тому випадку, якби могло забезпечити перелом у війні. "Я підозрюю, що Росія на сьогодні навряд чи здатна перекинути такі сили, які можуть здобути перемогу на полі бою в Сирії та Іраку", - вважає він.

Гольц переконаний, що досвід останніх десятиліть, у тому числі самої Росії, показує, що "перемогти в конфлікті малої інтенсивності неможливо". "Якщо Росія, не дай Боже, вживе таких акцій, вона проігнорує чужий і власний досвід й опиниться втягнутою у тривалу війну, перемогти в якій неможливо", - зазначає експерт.

Подібним чином оцінює ситуацію і Малашенко. "Якщо там будуть наші війська, то це буде великою помилкою", - наголошує експерт центру Карнегі. На його думку, такий крок навряд чи буде успішним. До того ж, ідея військового втручання в сирійський конфлікт у російському суспільстві навряд чи стане популярною, наголошує Малашенко.

Слабкість Сирії змушує Росію діяти

Халед Якуб Овейс, співробітник берлінського фонду "Наука і політика", вважає, що збільшити поставки озброєнь до Сирії Росію змусили успіхи ІД у війні проти урядових військ Ассада та загроза втрати територій на узбережжі Середземного моря. Овейс переконаний, що, у випадку відправки російської армії до Сирії, вона нестиме втрати.

Повідомлення про можливе посилення російської військової присутності у Сирії прозвучали перед запланованим на другу половину вересня виступом президента Росії на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Очікується, що Путін представить свій план щодо Сирії, який може включати пропозицію щодо створення нової міжнародної коаліції для боротьби з ІД.

На думку Гольца, план Росії не спрацює через можливі розбіжності в питанні долі Ассада. "Як мінімум дві країни з імовірної коаліції, Росія та Іран, вважають сирійський режим легітимним і бачать у ньому союзника в боротьбі з ІД, - говорить Гольц. - Чого не можна сказати про країни Заходу, США і держави Перської затоки, особливо Саудівську Аравію. Я не бачу можливості домовитися".

Олексій Малашенко, у свою чергу, вважає, що так званого "плану Путіна" щодо Сирії не існує. "Плану немає, а є спонтанна реакція на події", - підсумовує експерт.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою